Ehk oled sinagi tundnud, et puhkamine tekitab süütunnet? Võttes endale puhkehetki lööd aega surnuks, oled kasutu, võiksid aega paremini ära kasutada? Või hoopis kardad midagi nässu keerata, sest ei ole kohe reageerimas, kui keegi sinult midagi vajab? Ehk oled mõelnud, et neid puhkehetki võttes oled laisk inimene? Teised ju ometigi toimetavad nii usinalt…
Asi ei ole sinus. Puhkamine ongi inimeste – ja ka teiste liikide – üks olulisi baasvajadusi. Kas sa pead laisaks lilli, kes talvel energiat kokku hoiavad, et suvel kaunilt õitseda? Loodus on perioodiline ning me oleme osa sellest. Selleks, et särada, peame endale regulaarselt lubama ka jõudeaega.
Usun, et ebakõla puhkamise vajaduse ja kiirustamise surve vahel ei tasu isiklikult võtta. Asi on selles, kuidas inimkonnana arenenud oleme. Mõeldes tagasi küttide ja korilaste aega, oli väga oluline hoida energiat toidu otsimiseks. Kui parasjagu toitu polnud vaja otsida, siis võimalusel hoiti energiat kokku. Ikka selleks, et piiratud ressurssi hoida. Et pingutuse ajal oleks jõudu toidule järgi joosta või ohu ilmnemisel ise põgeneda.
Oluline pööre kiirustamise suunal toimus 18. sajandil, mil algas tööstusrevolutsioon ning muuhulgas tuli käibele fraas “aeg on raha”. Aeg ja raha omandasid uue tähenduse: iga hetk muutus oluliseks, et luua rohkem väärtust ja teenida rohkem raha. Suurtes masinavärkides oli sünkroonis toimetamine ja kella jälgimine varasemast veelgi olulisem. Võimalustest tuli kinni haarata, sest see tõi rohkem raha ning parema elujärje. Kusjuures tehes mõned lihtsad ja umbkaudsed arvutused, on põnev märgata, et oleme inimkonnana taolise kiirustava mõtteviisiga elanud ainult ~1% vältel inimkonna ajaloost.
Uue vindi keeras aga peale 20. sajandil alanud tormiline tehnoloogia areng. Jagades mõtteviisi “aeg on raha” ja “igast võimalusest tuleb kinni haarata” on meie võimalused mõnekümne aastaga drastiliselt kasvanud. Olgu mainitud, et Internetiga on inimkond elanud ainult ~0,1% oma ajaloost. Meil on igal ajahetkel kaasas ligipääs Internetile, kust võime saada praktiliselt kõike, mida soovime ja seda nüüd ja kohe. Soovid head õhtusööki? Tasub vaid rakendus ette võtta ja hetke isudele vastav söök jõuab peagi sinuni. Soovid sõita unistuste autoga? Leiad sobiliku rentniku ja saab seegi soov peagi täidetud. Soovid raha, mida sul ei ole? Saada vaid SMS ning ka see jõuab hetkega sinuni. Võimalusi on rohkem kättesaadaval kui füüsiliselt jõuame tarbida.
See ongi koht, kus kütilik energia kokkuhoiu soov ja tööstuslik tulemuslikkuse soov kombineeruvad. Proovime aega ja energiat kokku hoida, et olla edukamad, kuid seda enamasti just nende rahulike tegevuste – ise kokkamise, koju jalutamise, lähedastega aja veetmise – arvelt. Selle tulemusena sisaldavad meie päevad tihedalt erinevaid kogemusi ning mõtestamist ja maandamist võimaldavad tegevused kipuvad välja jääma. Kui soovid siis aega võtta, et sellest kiirest virr-varrist taastuda, võib päris kergelt tulla taas tööstusrevolutsioonijärgne hääleke meelde tuletama, et ehk võiks veel sellegi hetke ära täita?
Huvitav, kui saaksime tagasi minna küttide ja korilaste aega ning küsida neilt, kuidas nad elavad, siis mida nad vastaksid? Ilmselt sõltuks hetkest ja tegevusest, mis neil parasjagu käsil on. Minu sisetunnetus ütleb, et vastuses oleks vähem üldistust kui tänapäevases “kiirelt läheb”. Kuid miks me nii sageli vastame sõltumata hetke situatsioonist, et kiire on? Mida me loodame sellega väljendada? Olen hõivatud, pean palju tegema – see tähendab, et järelikult olen maailmale kasulik. See tundub justkui aumärk. Olgu selles vastuses peidus ka appihüüde pool või mitte, siis sellest vastusest kumab sageli läbi ka mõte: mul on palju teha, mul on keeruline oma toimetusi ära hallata. Ja kas see on see, mida me soovime?
Me tunnustame üksteist selle eest, kui tehakse palju, ja seda sageli enda vajaduste arvelt. Avalikud autasud ja kiitused lähevad ikka neile, kes on tublid kõikidel rinnetel (olgu selleks õppeaasta lõpus kiituskirjade jagamine või aasta emade-isade valimised). Me anname järjepidevalt välja sõnumit, et peaks tegema palju erinevaid asju ja seda veatult, kuid vajaka jääb avalikust meeldetuletusest, et edu – või vähemalt mitte jätkusuutlik edu – ei sünni ainult järjepidevalt tegutsedes. Selleks, et rohkem väärtust luua ja tänapäevast võimalusterohkust päriselt nautida, vajame ka hetki, kus mõtestada kõike kogetut, maandada oma emotsioone ning ammutada uut energiat edasi toimetamiseks.
Loodan, et saame kunagi rääkida inimkonna ajaloos ajajärgust, kus indiviidid ei tunne end süüdi, kui nad võtavad endale regulaarselt puhkehetki. Loodan, et saabub aeg, kus me ühiskonnas tervikuna mõistame, et puhkamine oma olemuselt ongi produktiivne, kui seda teha päriselt energiat taastaval viisil. Loodan, et inimesed julgevad ja oskavad puhata ning läbi selle olemegi oma toimetustes tulemuslikumad ja hoolivamad, mis võiks ehk olla aluseks ka inimkonna pikemale tulevikule.
Muutus aga algab indiviidist! Kui soovid seda muutust näha endas, saame personaalses nõustamises üheskoos uudistada, kuidas ühiskondlikud hoiakud sind mõjutavad. Saame avastada, millised uskumused sind asjatult väsitavad ning kujundada tervislikuma mõtteviisi, millega saad parasjagu end päriselt välja puhata, et olla ka töistes toimetustes tulemuslikum.